Gražiausi Lietuvos ežerai
2024 balandžio 15

Gražiausi Lietuvos ežerai

Lietuvoje yra virš 3000 ežerų. Vasariškiems orams lepinant mus, kartais būna sunku išsirinkti prie kurio iš jų nuvykti, tad pateikiame 10 gražiausių Lietuvos ežerų, prie kurių bent kartą gyvenime tikrai verta apsilankyti.

1.  Asvejos (Dubingių) ežeras (Molėtų, Švenčionių ir Vilniaus r.)

Asveja – ilgiausias Lietuvos ežeras, jo ilgis siekia beveik 22 kilometrus! Dubingiuose per Asveją yra nutiestas medinis tiltas, kuris jungia paplūdimio stovėjimo aikštelę su kitoje pusėje esančia Dubingių piliaviete. Asvejos ežeras turi šešias salas, smėlėtus, pušynais apaugusius krantus ir itin skaidrų vandenį, kuriame gyvena net 14 skirtingų žuvies rūšių. Sakoma, jog Asvejos ežere gausu tokių žuvų kaip ešeriai, aukšlės, karosai, lydekos, kuojos, karšiai, lynai, menkės, pūgžliai, seliavos, raudės, šapalai, stintos, vėgėlės ir unguriai, tad ir žvejams nuobodu čia tikrai nebus.

2. Alaušo ežeras (Sudeikiai, Utenos r.)

Alaušas – tai Utenos rajone esantis ežeras, išsiskiriantis akį traukiančiu kraštovaizdžiu, švariu ir žuvingu vandeniu. Paplūdimys čia platus ir smėlingas, įbridus į ežerą, jis gilėja lėtai, todėl norintiems atvykti pailsėti su vaikais, tai puiki vieta ramiam ir saugiam turizmui. Norintiems pasimėgauti visa pramogų puokšte, kurią Alaušas tikrai gali pasiūlyti, siūlome kelionę pradėti nuo Sudeikių ir stabtelėti prie Alaušo ežero. Čia atrasi kempingą, kaimo turizmo sodybas, nardymo centrą, vaikų žaidimų aikšteles bei treniruoklius.

3. Platelių ežeras (Plungės r.)

Platelių ežeras yra didžiausias ir giliausias visoje Žemaitijoje. Čia yra 7 salos, kurias visas pasiekti gali išsinuomavęs vandens dviratį ar valtį (yra galimybė išsinuomoti net ir skaidrias valtis) iš Šeirės stovyklavietės. Garsiausia yra Pilies sala, kurioje XV a. stovėjo Lietuvos didikams priklausiusi pilis.

4.  Švento ežeras (Zarasų r.)

Švento ežeras, dar vadinamas Lietuvos Baikalu, yra ledyninės kilmės aklinasis ežeras, neturintis ištakų ir nuolatinių intakų. Paskutinio apledėjimo metu šis ežeras buvo milžiniškas ledo luito guolis. Ištirpus ledynui, šioje vietoje atsirado dubuo, sklidinas krištolinio vandens, todėl šis ežeras yra žinomas kaip vienas skaidriausių Lietuvoje. Siekiant išsaugoti unikalų Švento ežerą 1998 metais buvo įsteigtas Švento ežero kraštovaizdžio draustinis. Jame ribojamas turizmas: galimas trumpalaikis poilsis (be nakvynės), maudymasis, ramus pažintinis turizmas pėsčiomis ar dviračiais.

5. Lūšių ežeras (Palūšė, Ignalinos r.)

Palūšėje pamatyti galima ne tik bažnyčią, pastatytą vien tik kirvio pagalba, tačiau ir apsilankyti prie Lūšių ežero, kuris yra žinomas kaip vandens turizmo centras. Čia vyksta regatos, galima išsinuomoti baidares, šalia taip pat galima prasieiti Meironių botanikos taku.

6. Sravinaičio ežeras (Ginučių k., Ignalinos r.)

Tai iš ties unikali vieta, pasižyminti tuo, jog galite palįsti po krištolinio vandens kriokliu, kuris susidaro upeliui ištekant iš Sravinaičio ežero pro Ginučių malūną. Be to, čia taip pat galite užsukti į kaimo sodybas paragauti tradicinio aukštaitiško patiekalo – žuvienės, verdamos to paties ežero vandenyje.

7. Ilgio ežeras (Druskininkų r.)

Ilgio ežeras telkšo Grūto gyvenvietėje, kuri garsėja sovietinių skulptūrų ekspozicija – Grūto parku. Ežero paplūdimiai yra itin tvarkingi, įrengti liepteliai, poilsiavietės. Ilgyje pilna įvairių žuvų – karpių, lydekų, šamų, tad mėgstantiems žvejoti čia taip pat netruks pramogų. Aplink ežerą yra miškas, o šalia – kaimo turizmo sodybų.

8. Sartų ežeras (Rokiškio ir Zarasų r.)

Tai antras pagal ilgumą ežeras Lietuvoje, ilgiu nusileidžiantis tik Asvejos ežerui. Užtai nė vienas Lietuvos ežerų negali su Sartais susilyginti atšakų gausumu, o be to kiekvienų metų žiemą čia vyksta ir legendinės žirgų lenktynės. Dusetose, šio ežero pakrantėje, yra pastatytos pavėsinės, takai, sūpuoklės, informatyvus stendas, tiltelis, prieplauka, šalia įrengtas skulptūrų parkas, žirgynas.

9. Lūksto ežeras (Telšių r.)

Tai – vienintelis ežeras Lietuvoje, kur galima rasti gintarų. Čia yra įrengtas gintarų takas, kuris veda į gintarų įlanką. Lūksto ežero vanduo švarus, neužterštas. Šalimais yra ir dar du ežerai – Biržulis (vienas seniausių ežerų visame Pabaltyje) ir Stervas. Aplink ežerą yra įrengtas parkas, kur žmonės gali poilsiauti ir susipažinti su visa ekosistema ir kultūros paveldo vertybėmis, visai netoli yra ir Debesnų pelkės botaninis takas.

10. Tauragno ežeras (Tauragnai, Utenos r.)

Tauragnų ežeras yra pats giliausias ežeras Lietuvoje, kurio giliausia vieta siekia net 62,1 m. Taigi iš karto verta paminėti, jog vanduo čia šaltesnis nei kituose ežeruose, mat saulei įkaitinti tokį didelį bei gilų ežerą prireikia  nemažai „pastangų“. „Tauragno slėnyje“ automobilius galima palikti stovėjimo aikštelėje, pasivaikščioti nutiestais takais, šlaite įrengtais laiptais su tarpinėmis aikštelėmis. Galima gėrėtis Tauragno ežero platybėmis nuo dviejų pontoninių lieptų su apžvalgos aikštelėmis. Prie trečio pontoninio tilto yra galimybė švartuoti valtis. Pakrantėje įrengtos 3 didelės pavėsinės, pastatyti lauko baldai, įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė, persirengimo kabinos, vaikų žaidimų aikštelė. Poilsiavietės teritorija yra apšviesta šviestuvais.

Nuotr.: @delfi.lt