Ką nuveikti per Vėlines?
2024 birželio 12

Ką nuveikti per Vėlines?

Vėlinės – visų mirusiųjų atminimo ir pagerbimo diena. Žmonės per šią dieną tradiciškai važiuoja aplankyti mirusiųjų kapus, uždegti žvakutes ant jų, taip išreikšdami savo ilgesį ir dėmesį anapilin išėjusiems žmonėms. Šiais metais galima džiaugtis ilguoju savaitgaliu, kurio tikimės, jog užteks aplankyti visus išsiilgtus žmones bei prisiminti tuos, kurių mūsų tarpe jau nebėra. Šiame straipsnyje pateiksime keletą pasiūlymų, ką galima nuveikti per šias dienas, kaip išnauduoti duotą laiką ir pagerbti tradicijas.

1. Kaip ir minėjome, bene seniausia tradicija dar išlikusi iki šių dienų yra artimųjų kapų lankymas. Dauguma žmonių per Vėlinių šventę stengiasi aplankyti kuo daugiau kapaviečių, nepaisant jų vietos ar atstumo iki jų. Ant kapų degamos žvakės, dedamos gėlės ar jų vainikai, prisimenami artimieji, pasakojamos istorijos, dalinamasi prisiminimais.

2. Sutvarkykite apleistą kapą. Tai rečiau įgyvendinama, tačiau labai gerbiama tradicija. Nuvykus į kapines pastebėti apleistą kapą ir jį sutvarkyti, galbūt truputį apravėti, išmesti nudžiuvusias gėles, pakeisti jas naujomis ar tiesiog uždegti žvakutę. Tokio gesto esmė yra išreikšti pagarbą visiems mirusiesiems, nepaisant to ar tai yra pažįstamas, ar visiškai svetimas žmogus.

3. Atsisėdę prie stalo valgyti vakarienės, paruoškite vieną papildomą lėkštutę mirusiųjų atminimui. Yra tikima, jog Vėlinių naktį mirusiųjų vėlės grįžta į gyvųjų pasaulį, tad pasitikti juos su paruošta vieta prie stalo išreiškia jų ilgesį bei atminimą.  

4. Aplankykite masines kapavietes, memorialus, paminklus partizanams, mūšių aukoms. Tai puiki alternatyva jeigu artimųjų kapai yra nepasiekiami arba tiesiog išreikšti pagarbą bei dėkingumą didvyriškai savo gyvybę praradusiems žmonėms. Keli pavyzdžiai kur galite nuvykti:

  • Rasų kapinės Vilniuje
  • Panerių memorialas
  • Medininkų memorialas
  • Kauno IX forto memorialinis paminklas
  • Senosios (Talkšos) kapinės Šiauliuose
  • Mirties slėnis Neringoje