Pagaliau atėjo ilgai laukta vasara, o ji dažnam žmogui simbolizuoja ilgas dienas, trumpas naktis, maudynes, keliones, poilsį bei giedrą ir šiltą orą. Saulės spinduliai, vitaminas D iš karto pakelia nuotaiką ir keliones bei išvykas paverčia malonesnėmis bei patogesnėmis, kadangi nereikia papildomų sunkių rūbų ar lietsargių. Tačiau šiluma ir saulės kaitra atneša ne tik džiaugsmą, bet tinkamai nesirūpinant savimi, gali sukelti diskomfortą ir ilgam sugriauti Tavo planus. Taigi KelionėsGuru pateikia Tau patarimus kaip apsisaugoti nuo karščio, saulės bei šilumos smūgių ir niekam netrukdant mėgautis vasara.
Patarimai kaip išvengti perkaitimo
- Gerk daug skysčių. Tai pats svarbiausias patarimas, kurio niekada nevalia pamiršti. Taip pat venk alkoholio ir kofeino (net šalta kava gali Tave priversti dar labiau kaisti). Vietoj to geriausia rinkis vandenį, kurį gali pasiskaninti citrina, agurku ar uogomis.
- Saugok savo odą ir tepkis kremu nuo saulės. Rinkis kremą, kurio SPF ne mažesnis nei 20 (KelionėsGuru komanda keliaujant naudoja ir Tau rekomenduoja 50 SPF kremą) ir tepkis juo kas 2-3 valandas.
- Rinkis neaptemptus, laisvus, šviesių spalvų drabužius ir nepamiršk dengti sprandą bei galvą.
- Venk intensyvios fizinės veiklos nuo vidurdienio iki 17 valandos, kuomet saulės aktyvumas yra didžiausias.
- Valgyk daugiau salotų, jos lengvai atgaivina, turi daug vandens bei yra sveikas pasirinkimas. O jeigu nesi salotų fanas, norint greičiau atvėsti patartina valgyti aštrų maistą, kadangi jis paspartina medžiagų apykaitą ir priverčia Tave gausiau prakaituoti, o vėsdamas prakaitas vėsina ir kūną.
Šilumos smūgis (Perkaitimas)
Šilumos smūgis tai būklė, kai sutrinka kūno temperatūros reguliavimo mechanizmas ir jis prakaituodamas nepajėgia išgarinti šilumos. Ją sukelia ilgas buvimas karštyje, ypač sportuojant. Ištikus šilumos smūgiui kūno temperatūra gali pakilti iki 40 laipsnių karščio. Atpažinti šilumos smūgį gali iš šių simptomų:
- aukšta kūno temperatūra (gali pakilti iki 38 – 41 laipsnių);
- odos paraudimas ir karščiavimas (oda neprakaituoja);
- galvos skausmas ir svaigimas, spengimas ausyse, pusiausvyros ir orientacijos sutrikimas.
- pykinimas, kartais ir viduriavimas;
- stiprus ir padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas;
- nepasotinamas troškulys;
- mieguistumas, vangumas, nenoras judėti;
- sąmonės netekimas.
Pirmoji pagalba perkaitus:
- Jei perkaistama lengvai, padės šiltas dušas, apsitrynimas rankšluosčiu, suvilgytu vėsiame vandenyje, vėsaus vandens ar sulčių gėrimas, ramybės būsena.
- Sunkesniu atveju skubiai išvesk ar išnešk nukentėjusįjį iš karštos aplinkos; paguldyk pavėsyje ar vėsioje vietoje būtinai ant nugaros, po kojomis pakišant pagalvę ar suvyniotus drabužius (taip pagerės galvos ir širdies kraujotaka).
- Apklok ar vyniok nukentėjusįjį į sudrėkintą vandeniu (37 laipsnių) antklodę, paklodę, rankšluostį, nuolat juos drėkinkite, jo veidą vilgyk vėsiu vandeniu.
- Kai kūno temperatūra nukris iki 37,5 laipsnių, drėgną antklodę, paklodę, rankšluostį pakeisk sausu ir duok gerti vėsių skysčių.
- Jei nukentėjusysis be sąmonės, guldyk jį ant šono, vėdink, niekuo negirdyk ir skubiai vežk į gydymo įstaigą arba skambink pagalbos tel. 112.
Saulės smūgis
Saulės smūgis įvyksta kai tiesioginiai saulės spinduliai, kaitinantys nepridengtą galvą ir sprandą, dirgina galvos smegenų dangalus, todėl padidėja smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija. Simptomai, jog žmogus gavo saulės smūgį:
- staiga pradeda skaudėti ir svaigti galva;
- žmogų apima bendras silpnumas;
- pasireiškia pykinimas;
- vėmimas;
- pradeda zvimbti ausyse;
- mirgėti akyse;
- išbąla veidas;
- išpila šaltas prakaitas.
Pirmoji pagalba gavus saulės smūgį:
- skubiai išvesk ar išnešk nukentėjusįjį iš karštos aplinkos į pavėsį ar vėsią vietą;
- paguldyk jį truputį pakelta galva arba pasodink;
- atsagstyk ir/ar atlaisvink drabužius, ypač apykaklę;
- vėdink vėduokle, ventiliatoriumi ar kita priemone;
- apipurkšk ar suvilgyk veidą vandeniu;
- ant galvos dėk šaltą kompresą, jei yra galimybė, su ledu;
- pasiūlyk vėsesnio gėrimo;
- jei nukentėjusįjį pykina, duok išgerti ko nors rūgštaus (pvz. vandens su citrinos sultimis).
- jei nukentėjusysis be sąmonės, guldyk ant šono, vėdink, niekuo negirdyk ir skubiai vežk į gydymo įstaigą arba skambink pagalbos tel. 112.